O nas

Akademia Młodych Humanistów to inicjatywa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, której celem jest wsparcie młodzieży szkół ponadpodstawowych w zakresie nauk humanistycznych, zwłaszcza języka polskiego, historii i filozofii. Na trwający trzy semestry i obejmujący piętnaście spotkań program AMH składają się wykłady, konwersatoria, debaty, a także wycieczki. Zajęcia prowadzi kadra Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – doświadczeni dydaktycy z niegasnącą pasją do popularyzacji.

Naszym celem jest umożliwienie utalentowanym i zmotywowanym do samodzielnej pracy uczniom pogłębienia wiedzy, wsparcie ich w zakresie rozwoju naukowego (na przykład przygotowanie do olimpiad i konkursów przedmiotowych), a także oswojenie z uniwersytetem jako przyszłym miejscem edukacji. Tematy zajęć zostały tak dobrane, by odpowiadały wyzwaniom współczesności i pokazywały, iż – wbrew niejednokrotnie podnoszonym głosom – humanistyka jako nauka oparta na całościowym, pogłębionym rozumieniu otaczających nas zjawisk jest niezbędna dla społeczeństwa XXI wieku. Chcemy, by każdy, kto ukończy nasz kurs, lepiej rozumiał nie tylko teksty kultury, ale również świat wokół nas, a także – by był zdolny do jego krytycznej, opartej na argumentach analizy i oceny.

Aby zrealizować te zamierzenia, pragniemy przede wszystkim zachęcić uczestników do rozmów, sporów i dyskusji. Dlatego właśnie – oprócz standardowych wykładów – trzon zajęć prowadzonych w ramach AMH stanowią konwersatoria, będące platformą swobodnej wymiany myśli pod okiem prowadzącego. Chcemy też pokazać, że kultura humanistyczna to nie tylko książki i debaty w murach uczelni, ale (może przede wszystkim) świat, w którym jesteśmy zanurzeni – stąd właśnie plany miejskich wycieczek i wypraw w plener. 

Najzdolniejsi i najbardziej pracowici uczestnicy AMH zyskają możliwość pracy w systemie tutoringowym. Dzięki indywidualnym spotkaniom z opiekunem naukowym będą oni mogli w jeszcze większym stopniu rozwinąć swoje pasje, przygotować się do olimpiady lub matury, a dzięki temu – znacznie przyspieszyć swój rozwój i wykorzystać potencjał. Zyskają oni także możliwość spojrzenia na pracę uczelni „od kuchni” i przygotowania do studiów uniwersyteckich.   

Poświadczeniem uczestnictwa w Akademii Młodych Humanistów jest pisemne świadectwo ukończenia kursu i tytuł absolwenta, który może okazać się pomocny w późniejszym staraniu się o stypendia szkolne lub w rekrutacji na studia. Wierzymy jednak, że największą korzyścią jest sama możliwość zrealizowania swoich pasji, w inspirujących murach uczelni, pod okiem doświadczonych pedagogów. Wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć, zapraszamy do zakładki Jak aplikować?.

Akademia Młodych Humanistów w skrócie:

  1. Zajęcia odbywają się co miesiąc w trakcie roku szkolnego, tzn. od września do czerwca w godzinach zajęć szkolnych i według zamieszczonego na stronie terminarza.
  2. Wszystkie zajęcia odbywają się stacjonarnie, w budynkach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, poza wycieczkami, które obejmują odwiedzenie wybranych miejsc położonych na terenie Lublina.
  3. Na program składa się piętnaście zajęć tematycznych, realizowanych w formule wykładu, konwersatorium i dyskusji. Najlepsi uczestnicy mogą także liczyć na późniejszym etapie na współpracę w systemie tutoringu, tj. osobistą opiekę doświadczonego pracownika naukowego. 
  4. Ukończenie kursu kończy się przyznaniem pisemnego potwierdzenia o byciu absolwentem Akademii Młodych Humanistów.
  5. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

 

Rada Programowa

Nad działalnością Akademii Młodych Humanistów czuwa Rada Programowa, której zadaniem jest zatwierdzenie programu, a także nadzór nad optymalną jego realizacją. Celem Rady jest także doradztwo w zakresie stanowienia celów AMH i ich osiągania. W Radzie Programowej zasiadają:

  • Dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL – dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
  • Dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL – dziekan Wydziału Filozofii KUL.
  • Dr hab. Agnieszka Januszek-Sieradzka, prof. KUL – koordynator, członek Komisji Rekrutacyjnej.
  • Dr hab. Ireneusz Piekarski, prof. KUL – koordynator, członek Komisji Rekrutacyjnej.
  • Dr Jacek Jarocki – koordynator, członek Komisji Rekrutacyjnej.
  • Dr Jacek Frydrych – nauczyciel filozofii i etyki w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
  • Dr Piotr Paluch – nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie.
  • Mgr Izabela Kasperek – nauczycielka języka polskiego w XXIX Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Hieronima Dekutowskiego w Lublinie.
  • Mgr Grzegorz Lech – nauczyciel języka polskiego, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
  • Mgr Krzysztof Szulej – nauczyciel historii, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Orląt Lwowskich w Lublinie.