Historia

Akademia Młodych Humanistów to projekt zainicjowany w 2014 roku przez Instytut Filologii Polskiej KUL oraz Uniwersytet Otwarty KUL, który aktywnie współtworzyły również Instytut Historii oraz Wydział Filozofii naszego uniwersytetu. Do roku 2021 przeprowadziliśmy siedem edycji, które wykształciły łącznie kilkuset uczniów szkół (wówczas) ponadgimnazjalnych. W tym czasie zaoferowaliśmy im ponad dwieście zajęć prowadzonych przez najlepszych dydaktyków i wybitnych badaczy. Część z nich została naszymi studentami, inni przenieśli się na położone dalej uczelnie – wszyscy jednak, z którymi mamy kontakt, podkreślają, jak ważnym doświadczeniem była dla nich możliwość uczestnictwa w spotkaniach AMH.

W roku 2021 Akademia Młodych Humanistów zawiesiła swoją działalność, co wiązało się zarówno z okresem pandemii, jak też z decyzją władz KUL o zamknięciu Uniwersytetu Otwartego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i uczniów, postanowiliśmy wznowić naszą działalność w nieco zmienionej formule. Nowa Akademia Młodych Humanistów stawia na bezpośredni kontakt z uczestnikami, oparty na debacie, mentoringu i wdrażaniu w system kształcenia uniwersyteckiego. Liczymy, że druga odsłona AMH spotka się z zainteresowaniem uczestników i tak jak poprzednim rocznikom zaoferuje im lepszy start, uwrażliwiając na świat szeroko pojętej humanistyki.

Z przeszłości AMH